SAVJETI: Kako sigurno voziti u koloni?

Kolona je niz od najmanje tri vozila, osim bicikla, traktora, radnog stroja i zaprežnog vozila, koja su zaustavljena na cesti ili se kreću istom prometnom trakom u istom smjeru, pri čemu su brzina kretanja vozila i postupci vozača međusobno uvjetovani i između kojih ne može bez ometanja ući drugo vozilo. Vožnja u koloni od vozača zahtjeva: maksimalnu koncentraciju, pripravnost na reagiranje (kočenje), potreban razmak. brzina je uvjetovana i u pravilu je jednaka kod svih sudionika u koloni. Mora se voziti sa predviđanjem.

Razmak između vozila u prometu je potreban razmak u kojem je vozač u stanju po potrebi zaustaviti vozilo. Što ga određuje i na koji način se može prepoznat? Ta pitanja nisu enigma samo za vozače početnike, nego i za one koji to odavno nisu, na što upućuje statistika o broju i vrsti prometnih nesreća , gdje je nalet na vozilo ispred pri samom vrhu ljestvice, pogotovo u većim gradovima.

Zlatno plavilo razmaka između vozila

Vozač je dužan vozilo u prometu držati na potrebnom razmaku kako bi mogao zaustaviti svoje vozilo u svakom trenutku. Kada bi sva vozila u nizu bila iste vrste, tehničkog stanja i brzine razmak među njima odgovarao bi dužini puta reagiranja vozača. Kako je u prometu vrlo česta raznovrsnost, ove razlike se moraju uvažavati kod određenja potrebnog razmaka. Razmak zaustavljenih vozila iznosi 1-2 m. Za razmak vozila u pokretu, jako je bitna brzina kretanja kao i razlika brzina i način usporenja. Ako se prednje vozilo kretalo manjom brzinom pa ste ga sustizali a dođe li do naglog usporenja uz dužinu puta reakcije treba dodati i put kočenja, da bi se zaustavili bez naleta na to vozilo. Kako se u nepovoljnim uvjetima teže uočavaju okolnosti, a vozač često reagira sa zakašnjenjem i koči intenzivnije, iz sigurnosni razloga razmak treba povećati za gradske uvjete na 2 sec. A izvan grada na 3 sec.

Pretjecanje kolone je težak prometni prekšaj

Uvijek održavajte sigurnu udaljenost od vozila koje se nalazi ispred Vas. Pri brzini od 90 km/h razmak između vozila trebao bi biti 50 metara.

Povećajte razmak na uzbrdici te pogotovo na nizbrdici, kao i u slučaju da je kolnik mokar. Veći razmak također morate držati u slučaju smanjene vidljivosti (magla, jaka kiša, jak vjetar ili ako je vozilo ispred Vas više od vašeg vozila).

Ukoliko je razmak između vozila premalen, izlažete se opasnosti da naletite na vozilo ispred Vas ukoliko ono naglo zakoči. Ne zaboravite da je zaustavni put Vašeg vozila duži u otežanim cestovnim i meteorološkim uvjetima. Imajte na umu da razmak mora biti dovoljan za izbjegavanje izvanrednih situacija ili nesreća.

Pratite cijelo vrijeme u retrovizorima i vozilo koje se kreće iza Vas. Od presudne je važnosti da ostanete smireni i otklonite svaki osjećaj žurbe – u velikoj gužvi, u koloni se svi kreću podjednakom brzinom.

Ne pretječite kolonu! Pretjecanje kolone je veliki sigurnosni rizik kako za Vas tako i za sve druge sudionike i vozila u prometu!

U slučaju da dođe do zastoja, odmah uključite sva 4 pokazivača smjera, kako biste druge vozače upozorili da se približavaju koloni zaustavljenih vozila te da trebaju usporiti.

Motoristi i mopedisti često pretiču kolonu, a na gradskim porometnicama voze "slalom"

...

Tekst: Petar Kolovrat

Fotografije: Vidmir Raič