srp 2024
Sedam pravila za sigurnu vožnju po mraku
Voziti se tamo večeras ili čekati do jutra? To je situacija u kojoj su se vozači našli mnogo puta. Smanjena vidljivost, veća opasnost od pospanosti, ima dosta razloga za dodatni oprez na cesti dok sunce ne izađe. Ali za one koji tamo žele stići večeras, evo sedam savjeta za sigurnost tijekom noćne vožnje.
Je li vožnja noću opasnija?
Čak i nakon pojave modernih vozila s prednjim svjetlima, mnogi vozači još uvijek radije putuju danju, i to s dobrim razlogom. Za početak, mi smo dnevne bića, takav nam je bioritam, što znači da prirodno više volimo biti budni tijekom dana i spavati noću. To znači da je veća vjerojatnost da ćemo biti pospani kada sjednemo za upravljač automobila nakon što padne mrak. Kombinirajte to s našim relativno lošim noćnim vidom i mogućnošću odsjaja prednjih svjetala i logično je zašto vozači moraju biti oprezniji noću.
A statistike pokazuju da je noćna vožnja opasna, ali uz odgovarajuće mjere opreza, noćnu vožnju možete učiniti puno sigurnijom.
Savjeti za vožnju noću
Vožnja automobila noću ne mora biti zastrašujuća. Slijedite ove savjete kako biste smanjili rizik i vozili s većim povjerenjem nakon što sunce zađe.
1. Izbjegavajte vožnju dok ste umorni
Što ste manje odmorni, manje ćete biti pažljivi tijekom vožnje. Ako osjećate da vam kapci postaju teški i da vam pozornost slabi, vrijeme je da nešto poduzmete. Kofein, slušanje glazbe ili izlazak na svjež zrak otvaranjem prozora mogu pomoći u povećanju budnosti. Ali ako ništa ne funkcionira, važno je biti iskren prema sebi. Umjesto da riskirate kako biste prebrodili umor, pronađite neko sigurno mjesto gdje ćete stati i odmoriti se. Bilo da se radi o samo nekoliko sati za punjenje ili za cjelonoćni san, nemojte se bojati dati si vremena koje vam je potrebno.
2. Pokušajte se kloniti autocesta s dva traka
Vozite se autocestom s dva traka noću, nema drugog automobila na vidiku, idete oko zavoja i odjednom vas zaslijepe duga svjetla. To je rizik koji nosi vožnja dvotračnim autocestama noću. Pokušajte izbjeći odsjaj nadolazećih farova držeći se cesta s više traka, ako je moguće. Taj učinak zasljepljivanja možete svesti na najmanju moguću mjeru jednostavnim prelaskom u krajnju desnu traku.
3. Očistite vjetrobransko staklo i retrovizore
Vidljivost je veliki dio sigurnosti prilikom vožnje noću. Što bolje možete vidjeti, to ćete biti sigurniji. To znači osigurati da su vaše vjetrobransko staklo i retrovizori čisti i prozirni. Prljavo vjetrobransko staklo raspršuje svjetlost i pogoršava učinke odsjaja, stoga se nemojte bojati koristiti sredstvo za čišćenje vjetrobranskog stakla onoliko često koliko vam je potrebno.
4. Izmijenite unutarnja svjetla automobila
Izvori svjetlosti u vašem automobilu mogu vam odvući pozornost dok se vaše oči pomiču s vanjske ceste na kontrolnu ploču. Kako biste se tome suprotstavili, ugasite nepotrebna unutarnja svjetla i prigušite svjetline na zaslonu. I dalje biste trebali moći vidjeti važne značajke poput brzinomjera, a da ne riskirate da vam pozornost odvuče pretjerano svjetlo.
5. Podesite prednja svjetla
Vaša su prednja svjetla glavna zvijezda kada vozite noću, stoga budite sigurni da su spremni za rad. Zaštitnu plastiku na njima treba održavati čistom, a žarulje unutar njih trebaju biti dovoljno svijetle da rade svoj posao. Važan je i kut pod kojim su okrenuta vaša prednja svjetla. Prenisko i nećete moći vidjeti što je ispred vas, ali previsoko i riskirate oštećenje vidljivosti nadolazećeg prometa. Ako ne možete sami namjestiti prednja svjetla, zastupstvo ili trgovina automobila mogu vam pomoći.
6. Koristite duga svjetla kada je to prikladno
Ispravno funkcionirajuća duga svjetla dramatično poboljšavaju vidljivost i mogu stvoriti puno sigurnije uvjete vožnje, posebno u slabo osvijetljenim područjima poput sporednih cesta. Ali snaga ovih jačih svjetala može lako zaslijepiti druge vozače koji dolaze iz suprotnog smjera, stoga prebacite na kratka svjetla kada uočite nadolazeći promet.
7. Usporite kada vozite noću
Kada uzmete u obzir smanjenu vidljivost i povećanu vjerojatnost susreta s vozačima koji ne posvećuju punu pozornost cesti, lako je razumjeti zašto biste trebali voziti sporije noću. Sporija vožnja je najbolji način da osigurate da imate što više vremena da reagirate na bilo što neočekivano, bilo da je to životinja na cesti ili se približavate znaku „stop”.
Posebno pripazite na brzinu ako su uvjeti na cesti mokri. Preporučuje se smanjenje brzine za jednu trećinu tijekom kišnog vremena. Također, trebali biste paziti na brzinu dok se približavate vozilu koje ide sporije od vas.
Trebalo bi postojati otprilike tri sekunde razlike između vas i bilo kojeg automobila ispred vas. To znači da ako automobil ispred prođe telefonski stup, treba proći tri sekunde prije nego što ga prođete. Ovo pravilo vrijedi u svako doba dana, ali je posebno važno noću.
Iako je jasno da vožnja automobila noću predstavlja povećani sigurnosni rizik, valja znati na što treba paziti i biti proaktivan.