SAVJETI SIGURNE VOŽNJE: Što činiti da bi prelazak pruge bio siguran?

Prijelaz preko pružnog prijelaza je uvijek Prometna situacija vrlo velikog rizika

 

piše: Nenad ZUBER

 

Najčešće, približavanje prijelazu ceste preko željezničke pruge najavljeno je nizom prometnih znakova. Niti jedno mjesto, niti jedna konkretna situacija u prometu na cesti nema toliko znakova koji svojim značenjem upozoravaju na opasnost. Samom tom činjenicom posve je jasno koliko se pozornosti posvećuje upravo toj visoko rizičnoj situaciji u prometovanju cestom!

 

Dakle, prometni znakovi upozoravaju vozače i druge sudionike prometa na opasno mjesto i opasnosti koje iz te činjenice proizlaze. Već 240 metara prije prijelaza ceste preko željezničke pruge počinju prva upozorenja (a slijede na 160 i 80 metara prije prijelaza) kako bi se sudionici prometa mogli pripremiti i poduzeti sve potrebne radnje za siguran prelazak preko pruge.

 

       

 

Neki prijelazi ceste preko željezničke pruge najavljuju se samo znakom opasnosti i to, u pravilu, 150 metara prije samoga mjesta prelaska preko pruge.

 

     

 

Neki prijelazi ceste preko željezničke pruge koji su posve nezaštićeni (bez branika ili polubranika), obilježavaju se prometnim znakom „Andrijin križ“. Taj se znak postavlja neposredno na mjestu prelaska i to na udaljenosti pet metara od najbliže željezničke tračnice (ali ne bliže od tri, odnosno ne dalje od 10 metara od željezničke tračnice).

 

  

 

Na prijelazu ceste preko željezničke pruge može biti i svjetlosni znak za označivanje prijelaza ceste preko željezničke pruge (dva crvena svjetla koja se naizmjenično pale i gase i najavljuju približavanje vlaka i/ili da se branici ili polubranici spuštaju). U pravilu uz ovaj znak prijelaz se osigurava i zvučnim signalom (zvonom).

 

 

Cesta, odnosno prijelaz ceste preko željezničke pruge može biti opremljen (osiguran) uređajima koji zatvaraju promet cijelom širinom ceste (branici - i moraju biti označeni s najmanje tri crvena reflektirajuća stakla od kojih jedno mora biti smješteno na sredini branika, a druga dva bliže krajevima branika), ili samo do polovice širine ceste (polubranici - i moraju biti označeni s najmanje tri crvena reflektirajuća stakla postavljena na odgovarajućim razmacima po čitavoj dužini polubranika, od kojih jedno mora biti smješteno na samom kraju polubranika).

 

 

Zato UVIJEK kada se približavate prijelazu ceste preko željezničke pruge:

 

GLEDAJTE I PRATITE prometne znakove, to vam osigurava vrijeme pripreme za opasnu situaciju!

USPORITE! PRILAGODITE brzinu prilaska pružnom prijelazu. To vam omogućuje pravodobno kočenje prije mjesta opasnosti. Vodite računa o stanju kolnika (mokro, snijeg, led, lišće, blato …) kako biste na vrijeme stali ispred prijelaza.

PREDVIĐAJTE dolazak (nailazak) vlaka! Budite svjesni posljedica koje proizlaze zbog ignoriranja opasnosti.

OPPREZNO se približavajte!

„SNIMAJTE“ sve važne detalje iz okružja! PERCIPIRAJTE cijelu situaciju!

PREKINITE razgovor sa suputnicima.

UTIŠAJTE glazbu u automobilu.

SKINITE SLUŠALICE s ušiju!

NE TELEFONIREJTE! To je ionako zabranjeno za vrijeme vožnje

OTVORITE prozore i SLUŠAJTE (moguće zvučne signale, tutnjavu vlaka ili sirenu vlaka koji se približava cestovnom prijelazu preko pruge).

GLEDAJTE lijevo i desno – vlak može naići i s jedne i s druge strane!

KONCENTRIRAJTE se na siguran prelazak!

STANITE ispred prijelaza! Ne obazirite se što na prijelazu nema znaka STOP (o značenju Andrijinog križa pisali smo već na našim stranicama – zakon to jasno kaže …). Pazite na mjesto svog stajanja ispred prijelaza. Vodite računa o širini vlaka.

Ako ste se UVJERILI da vlak ne nailazi, PRILAGODITE brzinu prelaska preko pružnog prijelaza.

UOČITE kako je izveden prijelaz, visina tračnica i njihov broj (jedan, dva ili više kolosijeka), nivelacija, izdignutost od ceste, ulegnuća, nepropisni profil – o tome ovisi BRZINA NAPUŠTANJA (PRIJELASKA) PRUŽNOG PRIJELAZA.

Nastojte ŠTO BRŽE I BEZ ZADRŽAVANJA prijeći prugu.

VOZITE, ali GLEDAJTE stalno lijevo i desno! I pozorno SLUŠAJTE!

Vodite računa o DULJINI svog vozila.

Ako vozite u koloni, PUSTITE PRIJEĆI VOZILO ISPRED da vam se ne dogodi da morate stati na pruzi zbog usporavanja, zastajkivanja ili prekida vožnje vozila ispred! Tek kada je vozilo prešlo prijelaz i iza njega je ostalo dovoljno prostora da prođe i vaše vozilo … krenite preko pružnog prijelaza.