srp 2025
Idete autom na godišnji? Kako pripremiti vozilo – drugi dio
U prethodnom članku koji se bavio pripremama vozila za duža putovanja, poput odlaska na godišnji odmor bavili smo se najznačajnijim kontrolama tehničke pripreme vozila prema daljim destinacijama, što u hrvatskim prilikama uključuje udaljenosti od 200 do 800 kilometara unutar Hrvatske, no ako putujete automobilom u inozemstvo, ovisno o destinaciji u koju idete, prvo se informirajte o prometnim propisima i uvjetima koji vas očekuju na inozemnim prometnicama.
Nastavljajući temu pripreme vozila za dugački put, ako niste pročitali prethodni članak on je na linku. Ako ste prekontorolirali dva temeljna čimbenika sigurne vožnje na dužim relacijama, a to je kontrola svih tekućina automobila, osobito tekućine za hlađenje motora i stanje pneumatika (guma), čime smo se bavili u prvom dijelu članka, u ovom članku problematiziramo ostale tehničke elemente pripreme vozila za duža putovanja, odnosno one sustave automobila koji izravno djeluju na sigurnost vožnje.
Provjerite kočnice, akumulator, svjetla, ovjes i upravljački mehanizam!
Prije svega to su kočnice, odnosno sustav za usporavanje i zaustavljanje vozila, što podrazumijeva provjeru debljine diskova i pločica. Ako se prigodom kočenja čuje škripa ili „cviljenje” to je ozbiljan problem i odmah potražite stručnu pomoć za mehaniku automobila. Inače, bilo koji neobičan zvuk koji prati kočenje, redovito ukazuje na probleme s kočnicama, a s lošim kočnicama nigdje nećete dospjeti, eventualno, do prvog jarka, dakako, uz puno sreće.
Akumulator je energetski pokretač svih vitalnih električnih i elektronskih funkcija automobila, kod novih automobila, prekrcanih elektronskim dijelovima, njegov značaj je još izraženiji. Zato prije nego što krenete na put provjerite napon i stanje akumulatora, te svakako čistite kontakte i provjerite eventualne korozije na kablovima koji vode do i od akumulatora. Premda su akumulatori ljeti manje podložni otkazivanju, dobro je za znati da je ovaj dio auta najčešći uzrok kvara automobila. Ako je akumulator star i paljenje motora malo zapinje obavezno ga provjerite u servisu i/ili zamijenite prije dužeg puta. U svezi energane automobila – akumulatora, imajte na umu da ga možete lako isprazniti nepažljivim ostavljanjem svjetala upaljenima ili prekomjernim korištenjem radija kada motor ne radi. Zato je dobro imati kabele za paljenje motora uz pomoć drugog automobila, za što vam je potreban Uz kabele ćete vrlo brzo osposobiti vaš auto uz pomoć susretljivog vozača i njegovog automobila.
Svjetla i sustav za signalizaciju automobila idući je na listi nužnih provjera na vozilu prije nego što krenete na put. Provjerite sva svjetla (prednja, stražnja, signalna, kočiona) i zamijenite neispravne žarulje. Uključite svako svjetlo i signal i provjerite rade li. Savjet: bit će mnogo lakše i brže da prijatelj provjerava svjetla dok ih palite. Također, provjerite je li servisno svjetlo vašeg automobila isključeno, inače biste trebali riješiti problem prije puta.
Na daleku putu dobro je imati komplet rezervnih žaruljica za vaš automobil. Sigurno ste u vozačkoj karijeri naišli na vozače kojima radi samo jedno ili čak niti jedno svjetlo, što je s aspekta sigurne vožnje, nedopustivo i vrlo opasno. Ako niste sigurni kako zamijeniti žaruljice, jednostavno potražite na internetu proceduru baš za vaš model automobila, dakako, ako ima struje u mobitelu. Zato nije zgorega prije dužeg putovanja uz napunjen mobitel imati i napunjen power bank ili strujni adapter za punjenje mobitela u utoru upaljača i pepeljare ispod upravljačke table.
Ovjes vozila i upravljački mehanizam mora biti u potpuno funkcionalnom i besprekornom stanju. Zato vizualno provjerite stanje amortizera i drugih dijelova ovjesa, te poravnanje kotača. U slučaju bilo kakvih dvojbi, prije puta, svakako, posjetite automehaničara. Usput, provjerite je li razina plina u klimi zadovoljavajuća. Znak da ga ima premalo može biti slabije hlađenje, a postepeno potpuni prestanak rada sustava klimatizacije unutrašnjosti vozila, klime. Prisjetite se kad ste zadnji put dodavali plin u klima uređaj i ako je to bilo davno - nadopunite ga u servisu.
Provjera opreme, prva pomoć, rezervni dijelovi, alati...
Na duži put svakako ponesite rezervnu gumu, dizalicu, ključ za kotače i osnovne alate, te svu osnovnu opremu koja je propisana Zakonom o sigurnosti cestovnog prometa. To je reflektirajući prsluk, sigurnosni trokut i rezervne žarulje, ali vatrogasni aparat s važećim atestom, ukoliko vozite službeni automobil, odnosno registriran na tvrtku. I, naravno, kutiju prve pomoći, obvezno! Kad je o njoj riječ vodite računa o činjenici da provjerite je li joj istekao rok trajanja. Naime, cesto -redarstveni propisi nalažu da kutija prve pomoći kao dio obvezne opreme vozila ne smije biti starija od pet godina od proizvodnje i da „treba biti u skladu s hrvatskom normom HRN 1112”. Vodite računa i o tome.
Planiranje svoj put
Planirajte rutu i uzmite u obzir moguće alternative. Također, planirajte redovite pauze za odmor kako biste izbjegli umor. Dobra navigacija je također bitna za dulja vožnje automobilom. Zato si nabavite ažurirane mape ili karte, odnosno dobar navigacijski uređaj. I Google maps tu pomaže, ali nije baš stopostotno precizan.
Kod planiranja putovanja i pakiranja stvari u prtljažnik automobila vodite računa o rasporedu tereta. Teže stvari stavite što niže i bliže središtu vozila zbog stabilnosti. Također, torbe i ostale stvari koje prevozite ne bi smjele narušavati stabilnost vozila. Zato osigurajte da su svi predmeti sigurno posloženi kako bi se spriječilo njihovo pomicanje tokom vožnje.
Naposljetku, prije puta provjerite dokumentaciju i osiguranje. To su temeljni dokumenti vozila i vozača, pa provjerite valjanost prometne dozvole, osiguranja i vozačke dozvole. Ako putujete izvan zemlje, provjerite je li vam potrebna tzv. zelena kartoa za osiguranje. I, na kaju, provjerite da li imate kontakt informacije za pomoć na cesti i uvijek budite pripravni za hitne slučajeve, imajte plan za hitne slučajeve, uključujući kontakt brojeve i osnovne lijekove.
Pravilna priprema vozila i planiranje putovanja može značajno povećati sigurnost i ugodnost vašeg dugog putovanja!
Autor članka: Petar Kolovrat
Fotogafija: AI generirano