POLEDICA NA CESTI: Zaustavni put vozila drastično se povećava, zato oprez!

Prometna prognoza za Hrvatsku za kaže se se mjestimice vozi po vlažnim i skliskim kolnicima u unutrašnjosti, a zbog niskih temperatura moguća je poledica, posebice na mostovima i nadvožnjacima. Vozačima savjetujemo da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama te održavaju sigurnosni razmak između vozila.

Upravljanje automobilom u uvjetima snijega i poledice zahtijeva povećanu pažnju, prilagođavanje vožnje i poznavanje osnovnih pravila sigurnosti. Evo ključnih posebnosti upravljanja u uvjetima snijega i poledice.

Siguran razmak, oprezno kočenje, svjetla i zimska oprema

Prije svega, tu je prilagodba brzine. Vožnja treba biti sporija jer su uvjeti na cesti nepredvidivi, a prianjanje guma znatno smanjeno. Izbjegavajte nagla ubrzanja i kočenja i držite sigurnosni razmak između vas i vozila ispred i iza. Držite znatno veći razmak između vozila nego u normalnim uvjetima, minimalno 3-4 puta duži, jer to omogućuje dodatno vrijeme za reakciju.

Kod kočenje rabite tehniku nježnog i postupnog kočenja. Ako imate ABS sustav, omogućit će bolje upravljanje prilikom kočenja na skliskim površinama. Slično je i sa skretanjem i upravljanjem Izbjegavajte nagle pokrete upravljača koji mogu uzrokovati gubitak kontrole. Skrećite polako i postupno, uz unaprijed smanjenu brzinu.

Zimska oprema vozila je važna, uostalom, njezino posjedovanje je i zakonska obveza. Tzo znači da vozilo mora biti opremljeno zimskim gumama s dubokim profilom koje znatno poboljšavaju prianjanje uz površinu ceste. Lanci za snijeg su obavezni na nekim cestama i korisni u ekstremnim uvjetima. Održavajte stakla čistima i koristite tekućinu za pranje stakala otpornu na smrzavanje.

Upaljena svjetla su obvezna za zimsku vožnju. Uvijek koristite kratka svjetla (dnevna svjetla nisu dovoljna u uvjetima slabije vidljivosti). U slučaju jake magle ili snježne oluje, koristite svjetla za maglu.

Očekujte nepredvidive situacije, poledica se često javlja na mostovima, nadvožnjacima, u sjenovitim dijelovima ceste i pri ulasku u zavoje.

Zaustavni put vozila ovisi o brzini, stanju guma i površini ceste. Na skliskim površinama znatno se produžava zbog smanjenog trenja:

Na snijegu, pri brzini od 50 km/h zaustavni put može biti 2-3 puta dulji nego na suhom asfaltu, tj. oko 60-80 metara. Pri brzini od 30 km/h može iznositi oko 30-40 metara.

Na poledici zaustavni put je 5-10 puta dulji nego na suhom asfaltu! Pri brzini od 50 km/h može iznositi čak 100-150 metara ili više. Kod 30 km/h može biti oko 50-60 metara.

Zimska oprema je obvezna

Uvijek smanjite brzinu prije ulaska u potencijalno skliske zone i budite spremni na dulji zaustavni put. Sigurna vožnja i prilagodba uvjetima na cesti ključni su za smanjenje rizika nesreća.

Novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1990,00 eura kaznit će se pravna ili fizička osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da se u prometu na cestama koristi vozilo koje nema propisanu zimsku opremu. Za ovaj prekršaj kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 190,00 do 660,00 eura i odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. Vozači koji upravljaju vozilom bez propisane zimske opreme platit će kaznu od 130,00 eura.

Ako policijski službenik zatekne vozilo koje se kreće cestom na kojoj je kretanje te vrste vozila zabranjeno ili se kreće bez zimske opreme na dijelu ceste i u vrijeme kada je zimska oprema obvezna, naredit će vozaču da odmah prekine vožnju ili nastavi vožnju na cesti na kojoj je kretanje te vrste vozila dopušteno, odnosno da upotrijebi zimsku opremu.

Policijski službenik koji je isključio vozilo iz prometa vozaču će privremeno oduzeti registarske pločice.

Ako vozač postupi suprotno naredbi policijskog službenika (odnosno pokuša vozilom upravljati iako je isključeno iz prometa), kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 390,00 do 920,00 eura uz određivanje 3 negativna prekršajna boda i izricanje zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom na rok od najmanje šest mjeseci ako je prekršaj počinjen drugi puta, odnosno najmanje 12 mjeseci ako je prekršaj počinjen treći i svaki sljedeći puta.