lip 2025
Vožnja automobila po sunčanom vremenu može biti ugodna, ali donosi i niz sigurnosnih izazova koji se ne smiju zanemariti. Da biste osigurali sigurnu vožnju u ovim uvjetima, važno je biti svjestan sljedećih rizika i poduzeti odgovarajuće mjere opreza.
Prije svega, kad sunce sija, tu su odbljesci. Sunčeve zrake koje se odbijaju od ceste, vozila, drugih objekata i vode mogu biti iznimno jake i otežati vožnju. To može dovesti do problema kao što je, prije svega, smanjena vidljivost. Kad je o vožnji po sunčanom vremenu riječ, to oni meteo uvjeti u prometu kao što su odbljesci sunca od ceste, mokrih površina, drugih vozila ili čak od vašeg odjevnog predmeta, što često može značajno otežati gledanje i promatranje iz pozicije vozača ili/i bilo kojeg drugog sudionika u prometu, pješaka ili bicikliste, te na kraju dovesti do prometnih nesreća. Fenomeni što su često opravdanja prometnih situacija tipa „odakle je ovaj sad došao” ili „nisam ga vidio, nerjetko svoj stvaran uzrok imaju upravo u ovakvim, očekivanim i predvidivim fizikalnim pojavama. Sunčevi odbljesci pri jarkom suncu, kad je ono u zenitu, ono ranojutarnje, koje obasjava cestu i sudionike u prometu po manjim kutom čime dublje sjene (također smanjuje uočljivost predmeta i ljudi) stvara može otežati ili onemogućiti vidljivu cestu, prometne znakove i druge sudionike u prometu. Slične, ponekad i istovjetne učinke ima jaka svjetlost neposredno prije zalaska sunca, kad Sunce obasjava Zemlju, također, pod oštrim kutem. Usput, jeste li znali da se najveći broj prometnih nesreća, pa i onih najtežih, događa upravo u uvjetima loše osvijetljenosti, rano ujutro ili u predvečerje ili sumrak.
Idući veliki sigurnosni problem kod vožnje pri jakom suncu je zamaranje očiju. Naime, jaka sunčeva svjetlost može zamoriti oči, što otežava koncentraciju i brzo reagiranje na promjene u prometu. Osim toga uslijed zamora očiju uzrokovanom prejakom sunčevom svjetlošću vozač može doživjeti čak i gubitak kontrole nad vozilom. U ekstremnim slučajevima, odbljesci mogu privremeno zaslijepiti vozača, neumitno vodi do potpune možda i trenutačne, ali isto tako možda i fatalnog gubitka kontrole nad vozilom.
Tijekom ljeta i visokih temperatura valja izbjegavati vožnju po vrućem vremenu, jer ona, osobito kod vozača bicikla, mopeda i motorista, što može dovesti do dehidracije, što može utjecati na koncentraciju i vrijeme reakcije.

Provjera tlaka u gumama
Mučnina i glavobolja je idući pratitelj izlaganja sunčevim zrakama. Neki ljudi osjećaju mučninu i glavobolju kada su izloženi dugotrajnom suncu. Zato pri vožnji pravilno postavite sjedalo i obvezno provjerite je li je sjedalo postavljeno tako da vam ne blokira pogled na cestu.
Preporuke za sprječavanje rizika od odbljeska:
- Nosite sunčane naočale: Kvalitetne sunčane naočale s UV zaštitom mogu značajno smanjiti odbljeske i poboljšati vidljivost.
- Prilagodite sjedalo: Provjerite da li je sjedalo postavljeno tako da vam sunčeva svjetlost ne pada direktno u oči.
- Koristite suncobran: Suncobran na prednjem staklu može blokirati dio sunčevih zraka i smanjiti odbljesci.
- Očistite vjetrobransko staklo: Prljavo i masno vjetrobransko staklo može pojačati odbljesci. Redovito ga perite i čistite.
- Smanjite brzinu: U uvjetima jakog odbljeska, vozite sporije i budite oprezniji.
Toplina je neumitan pratitelj sunčanih dana, osobito ljeti, a visoke temperature u automobilu mogu dovesti do dehidracije, umora i čak i toplinskog udara.
Preporuke za sprječavanje rizika od topline:
- Pijte puno vode: Redovito unosite tekućinu kako biste ostali hidratizirani.
- Nosite laganu odjeću: Izbjegavajte tamnu i tešku odjeću koja može apsorbirati toplinu.
- Parkirajte u hladu: Ako je moguće, parkirati automobil u hladu, u garaži ili pod stablom.
- Koristite klimu: Uključite klimu kako biste održali ugodnu temperaturu u automobilu.
- Pazite na djecu i kućne ljubimce: Nikada ne ostavljajte djecu ili kućne ljubimce u napuštenom automobilu, jer ih toplina može brzo dovesti u opasnost.
Umor: Vožnja u vrućem vremenu može biti iznimno zamorna, što može utjecati na vašu koncentraciju i vrijeme reakcije u
Preporuke za sprječavanje umora:
- Planirajte putovanje: Planirajte putovanje tako da možete često odmoriti.
- Napravite pauze: Redovito odmorite i izađite iz automobila kako biste se protegnuli i osvježili.
- Jedite zdravu hranu: Izbjegavajte tešku i mastnu hranu koja može otežati probavu i pojačati umor.
- Izbjegavajte alkohol i kofein: Alkohol i kofein mogu dehidratizirati i pojačati umor.
Dodatne preporuke:
- Provjerite stanje vozila: Prije putovanja provjerite stanje guma, tekućina u motoru, kočnica i ostalih vitalnih dijelova vozila.
- Budite oprezni s lijekovima: Neki lijekovi mogu utjecati na vašu percepciju, osobito
- Pravilno postavite sjedalo: Provjerite da li je sjedalo postavljeno tako da vam ne blokira vid na cestu.
Slijedeći ove preporuke možete značajno poboljšati sigurnost vožnje u sunčanom vremenu i uživati u ugodnoj vožnji.
...
Autor članka i fotografija: Vidmir Raič
Fotografija: Petar Kolovrat