lip 2024
Kazna za nepropisno parkiranje iznosi uglavnom od 30-60 eura, dok je najviša upravo ova za parkiranje na mjestima koja su rezervirana za osobe s invaliditetom i ona iznosi 90 eura.
U Hrvatskoj živi oko 800.000 osoba s invaliditetom, što čini oko približno 17% ukupnog stanovništva. Od toga, oko 300.000 osoba ima teški invaliditet.
Invalidi u Hrvatskoj imaju pravo na sudjelovanje u prometu na jednakim uvjetima kao i ostali građani. To znači da imaju pravo na korištenje javnog prijevoza, na korištenje cesta i pješačkih staza, te na kupnju vozila i vožnju.
Postoji niz zakona i propisa koji reguliraju sudjelovanje invalida u prometu. Neki od najvažnijih su: Zakon o invaliditetu, Pravilnik o uvjetima i načinu korištenja vozila od strane osoba s invaliditetom, i Pravilnik o pješačkim prelazima i prelazima za bicikliste. Ovi zakoni i propisi osiguravaju da invalidi imaju pristup svim potrebnim informacijama i uslugama kako bi mogli sudjelovati u prometu na siguran način.
Znak pristupačnosti za osobe s invaliditetom je plavi pravokutnik sa simboličkom figurom osobe u invalidskim kolicima. Simbol je smješten u gornjem lijevom dijelu znaka.
Zbog pojave velikog broja nezakonitih znakova pristupačnosti, kao i njihove zlouporabe izmijenjen je stari znak pristupačnosti za parkiranje vozila na za to predviđenim parkirališnim mjestima.
Stari znakovi, koji su izdani najkasnije tijekom lipnja 2013. godine, prestali su vrijediti sa zadnjim danom lipnja 2018. godine tako da od ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju, (1. srpnja 2013. godine), vrijedi novi znak pristupačnosti, no još uvijek se zloupotrebljavaju.
Osobe s invaliditetom oslobođene su plaćanje parkirališta na parkirnim mjestima pod naplatom samo na posebnim označenim žutim parkirališnim mjestima, uz obavezno vidljivo isticanje znaka pristupačnosti ispod vjetrobranskog stakla vozila.
Prilikom nadzora parkiranja uočeno je korištenje nevažećih (starih) znakova pristupačnosti ili isticanje raznih plavih naljepnica u invalidskim kolicima. S obzirom na česte zlouporabe, u skladu s pozitivnim zakonskim propisima, izriču se prekršajne kazne za nepropisno parkiranje, ali i za neisticanje važećeg znaka pristupačnosti. Kazna za nepropisno parkiranje iznosi uglavnom od 30-60 eura, dok je najviša upravo ova za parkiranje na mjestima koja su rezervirana za osobe s invaliditetom i ona iznosi 90 eura.
Znak pristupačnosti za osobe s invaliditetom omogućava parkiranje vozila kojima se prevoze osobe s invaliditetom na parkirališna mjesta koja su za tu svrhu posebno obilježena. Vozila osoba s invaliditetom, kao i vozila udruge osoba s invaliditetom, obilježena su međunarodnim znakom invalida, a pravo na parkiranje mogu ostvariti samo na temelju rješenja o znaku pristupačnosti koje izdaje nadležno tijelo na ime osobe s invaliditetom odnosno udruge osoba s invaliditetom za razdoblje od pet godina, uz predočenje znaka pristupačnosti. Prava koja proizlaze iz znaka pristupačnosti ne smije koristiti osoba bez invaliditeta.
Prava koja proizlaze iz znaka pristupačnosti smije koristiti osoba s invaliditetom, odnosno parkiranje se može koristiti samo za vrijeme dok je osoba s invaliditetom u automobilu.
Kazna za ovaj prekršaj iznosi 90 eura, a osobi koja dva ili više puta bude pravomoćno kažnjena za ovaj prekršaj, privremeno će se oduzeti znak pristupačnosti na dvije godine.
Osim što je etički apsolutno neprihvatljiv, prekršaj zlouporabe znaka pristupačnosti za osobe s invaliditetom ili njegovo ignoriranje, težak je i prometni prekršaj!