svi 2025
Više je razloga zbog kojih su pješaci najugroženija skupina sudionika u prometu. Prije svega, tu je notorna činjenica kako oni, za razliku od vozača i putnika u vozilima ne posjeduju nikakve fizičke zaštite. Pješaci nemaju nikakvu metalnu konstrukciju ili druge sigurnosne elemente koji bi ih štitili u slučaju sudara s vozilom. Zato je tijelo pješaka je daleko ranjivije od putničkog vozila, kamiona ili motocikla. Pješaci su ranjivi na sve strane - sprijeda, straga i s bokova, nemaju zaštitu od udara s bilo koje strane. Zbog ovih razloga, pješaci su puno više izloženi većoj opasnosti od pogibije ili ozljede u prometnoj nesreći nego što su vozači ili biciklisti.
Kad je riječ o sigurnosti pješaka u prometu, kod svih sudionika u prometu vrijedi temeljno načelo da kao pješak poštujte prometna pravila, a kao vozač obratite posebnu pozornost na pješake. Drugo je temeljno načelo da ako na cesti odnosno prometnici je prisutan nogostup, pješaci su obvezni kretati se prisutnim nogostupom. Smjer kretanja na nogostupu nije propisan tako da se mogu kretati s obe strane odnosno oba smjera dok se nalaze na nogostupom poštujući pritom da se osobito u urbanim sredinama na nogostupu i biciklisti i vozači romobila. I na njih valja paziti!
Vidljivost je druga temeljna odrednica sigurnosti pješaka u prometu. Pješaci su teže uočljivi za vozače, naročito u lošim vremenskim uvjetima, noću ili na nerazvijenim cestama. Biciklisti i motociklisti su obično manji od vozila, ali im obično svjetla i reflektori poboljšavaju vidljivost.
Analiza prometnih nesreća u kojima su sudjelovali pješaci pokazuje kako je brzina vozila ključni faktor u težini sudara. Zato čak i pri relativno malim brzinama, sudar s pješakom može biti fatalan.
Predviđanje ponašanja je također vrlo značajno kad sudjelujete kao pješak u prometu. Pješaci, za razliku od vozila, mogu biti djeca, starije osobe ili osobe s invaliditetom koji se možda neće ponašati na predvidljiv način u prometu, vozači teže anticipiraju njihove pokrete. Zato je koncentracija jako znalaja, i s aspekta pješaka, ali i vozača.
Ponašanje pješaka u cestovnom prometu definirano je i Zakonom o sigurnosti cestovnog prometa, što znači da kao i svi ostali sudionici u prometu podložni su nadzori, a slijedno tome i plaćanju kazni ako čine prometne prekršaje.
Kako bi se pješaci zaštitili u cestovnom prometu, potrebno je da se ponašaju odgovorno i pažljivo, poštujući sljedeća pravila:
- Uvijek koristi pješačke prelaze, prelazi cestu na označenim pješačkim prelazima. Kada je moguće, koristi prelaze s semaforom ili pješačkim prelazom s dionicom za pješake.
- Ako ideš pješice, hodaj nogostupom ili drugom površinom koja je za to određena.
- Prije prelaska ceste stani i promatraj promet u svim smjerovima. Provjeri da li su vozila zaustavljena i da li je siguran prijelaz.
- Kolnik koristi samo u iznimnim slučajevima te ako ga koristiš hodaj što bliže rubu kolnika.
- Kada se kolnikom krećeš u skupini, uvijek hodajte jedan iza drugoga. Organizirana kolona pješaka mora se kretati uz desni rub kolnika u smjeru kretanja.
- Ako se kao pješak krećeš kolnikom na javnoj cesti izvan naselja, hodaj uz lijevi rub kolnika u smjeru kretanja.
- Kao pješak svoje ponašanje prilagodi prometnim uvjetima i ne čini ništa što nije u skladu s prometnim propisima. Svojim postupcima ne dovodi ostale sudionike u prometu u dvojbu.
- Na raskrižjima na kojima prometom upravlja policajac ili se prometom upravlja semaforima, prelazi kolnik samo onda kada ti je to znakom policajca ili svjetlom semafora dopušteno.
- Za prijelaz preko kolnika koristi obilježeni pješački prijelaz ili pothodnike za pješake. Ako na cesti ne postoji obilježeni pješački prijelaz, ili je udaljen više od 50 m u naselju ili 100 m izvan naselja, a cestu moraš priječi, obrati pozornost na promet vozila, a naročito na njihovu udaljenost i brzinu. Ne stupaj na kolnik ako se njime kreću vozila i ne ometaj svojim postupcima njihovo kretanje.
- Noću, u uvjetima smanjene vidljivosti, nosi svjetliju odjeću ili odjeću koja na sebi ima reflektirajuće tvari.
- Kolnik, biciklističku stazu ili traku uvijek prelazi pažljivo i najkraćim putem uz obveznu provjeru nailaze li vozila s lijeve ili desne strane.
- Posebno pazi kada ulaziš ili izlaziš iz vozila javnog prijevoza putnika. Ne trči preko kolnika, ne istrčavaj naglo iza ili ispred autobusa.
- Imajte na umu da nepoštivanjem prometnih propisa ne ugrožavate samo sebe već i sve druge sudionike u prometu.
- Budi vidljiv, nosi svjetlu ili reflektirajuću odjeću, naročito u mračnim uvjetima ili lošoj vidljivosti.
- Ugasite mobilni telefon: Ne koristite mobilni telefon dok prelazite cestu. Ostanite fokusirani na promet i budite svjesni svoje okoline.
- Tijekom prelaska ceste: Hodaj, ne trči, prelazi cestu normalnim koracima. Ne trči, jer to može zbuniti vozače.
- Održavaj očni kontakt s vozačima dok prelaziš cestu. Upravo je očni kontakt s vozačima vozila omogućuje i vozačima i pješacima da uoče jedni druge i predvide ponašanje one druge strane.
- Ne prelazi na crveno. Još od najranije dobi se ponavlja - nikada ne prelazi cestu na crveno svjetlo, pa i onda kad nema vozila, no mnogi to još uporno čine.
- Za ponašanje pješaka u prometu osobito je značajno da ostalim sudionicama budu predvidljivi u smislu ponašanja, idućeg koraka ili namjere. Zato savjet – krećite se ravnomjerno i izbjegavajte nagle promjene smjera.
- Prelaz pješaka preko ceste s kolicima ili djecom je vrlo rizična operacija sudjelovanja u prometu. Ako imate kolica ili djecu sa sobom, prelazite cestu na najsigurnijem mjestu i budi dodatno oprezni.
- Alkohol i droga sama po sebi vodi u rizično ponašanje u prometu. Zato nikada ne prelazi cestu pod utjecajem alkohola ili droge, jer to može značajno poremetiti tvoje suđenje i koordinaciju.
- Pješak mora biti svjestan svoje okoline, prisutnosti i ponašanja ostalih sudionika u prometu, uključujući bicikliste, motocikliste i skuteriste.
- Strpljivost je značajka sigurnog sudjelovanja u prometu kao pješak. Budi strpljiv, ponekad ćeš morati sačekati da prođe vozilo prije nego što možeš preći cestu. Budi strpljiv i ne pokušavaj forsirati prolaz.
Poštivanjem ovih pravila i savjeta, pješaci mogu značajno poboljšati svoju sigurnost u cestovnom prometu.
Vozači uvijek moraju imati na umu činjenicu da pješaci imaju prednost na pješačkim prelazima. Zato su vozači su obvezni zaustaviti vozilo i propustiti pješake koji prelaze cestu na pješačkom prelazu. Vozači su obvezni poštivati pješake i pružiti im prednost u svim situacijama.
Autor članka: Petar Kolovrat
Fotografija: Vidmir Raič