lip 2024
Konzumacija alkohola značajno utječe na sposobnost upravljanja vozilom i predstavlja veliki rizik za sigurnost u prometu.
Alkohol djeluje kao depressant na središnji živčani sustav, što dovodi do:
Smanjene koordinacije i motorike: To otežava upravljanje vozilom i održavanje ravnoteže.
Usporenog vremena reakcije: Vozači pod utjecajem alkohola reagiraju sporije na prometne situacije, što može dovesti do nesreća.
Oslabljene procjene rizika: Vozači pod utjecajem alkohola su skloniji precijeniti svoje sposobnosti i poduzeti riskantne radnje u prometu.
Poremećaja prosudbe: Alkohol može utjecati na sposobnost donošenja ispravnih odluka u prometu.
Povećane agresije: Vozači pod utjecajem alkohola su skloniji agresivnom ponašanju u prometu, što dovodi do verbalnog i fizičkog nasilja.
Posljedice vožnje pod utjecajem alkohola mogu biti katastrofalne:
Povećan rizik od prometnih nesreća: Vožnja pod utjecajem alkohola je jedan od glavnih uzroka prometnih nesreća, ozljeda i smrtnih slučajeva.
Ozbiljne ozljede i smrt: Prometne nesreće uzrokovane vožnjom pod utjecajem alkohola često su ozbiljnije i mogu rezultirati smrću.
Novčane kazne i zatvor: Vožnja pod utjecajem alkohola u Hrvatskoj je kazneno djelo i kažnjava se novčanim kaznama, zatvorom i oduzimanjem vozačke dozvole.
Društvene posljedice: Vožnja pod utjecajem alkohola može dovesti do gubitka posla, oštećenja ugleda i problema u privatnom životu.
Važno je da se nikada ne vozi pod utjecajem alkohola. Ako planirate piti alkohol, odaberite alternativni način prijevoza, kao što su javni prijevoz, taksi ili vožnja s trezvenom osobom.
Kazne za prometne prekršaje u Hrvatskoj za vozače pod utjecajem alkohola
Visina kazne za vožnju pod utjecajem alkohola u Hrvatskoj ovisi o količini alkohola u krvi vozača. Zakonom o sigurnosti prometa na cestama propisane su kazne za prekršitelje.
Za upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola i droga novčane kazne su u rasponu od 90 do 2650 eura, a za razinu alkohola iznad 1.5 promila propisana je i kazna zatvora u trajanju do 60 dana.
Odbijanje vozača da se podvrgnu ispitivanju prisustva u organizmu alkohola, droga ili lijekova ili liječničkom pregledu kažnjava se novčanom kaznom od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana, a moguće je i provođenje mjere privremenog oduzimanja vozila ukoliko se radi o recidivistu
Osim novčanih kazni i oduzimanja vozačke dozvole, vozači pod utjecajem alkohola mogu biti kažnjeni i kaznenim djelom za ugrožavanje sigurnosti u prometu, ukoliko njihovo ponašanje dovede do prometne nesreće ili ozbiljne opasnosti za ostale sudionike u prometu.
Uz novčane kazne izriču se zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom i negativni prekršajni bodovi, također ovisno o izmjerenoj količini alkohola u organizmu te broju ponavljanja prekršaja.
Uz navedeno prema osobi pod utjecajem opojnih sredstava ili osobi koja pokazuje znakove utjecaja opojnih sredstava, a odbija se podvrgnuti utvrđivanju prisutnosti opojnih sredstava u organizmu koja je zatečena u počinjenju prekršaja, ako osobite okolnosti upućuju da će nastaviti s radnjom prekršaja, policija može naredbom radi neposrednog sprječavanja nastavka činjenja prekršaja odrediti mjeru smještanja u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnog sredstva, te mjeru premještanja motornog vozila na određeno mjesto do prestanka djelovanja opojnog sredstva.