Obilježavanje 2. travnja - Dan bez mobitela u prometu

Obilježavanje 2. travnja - Dan bez mobitela u prometu

Pozivamo Vas na obilježavanje 2. travnja, Dana bez mobitela u prometu kojega kao kampanju osvješćivanja Hrvatska udruga menadžera sigurnosti provodi već osmu godinu! Ovogodišnji Dan bez mobitela u prometu obilježit ćemo u suradnji s PU križevačko-koprivničkom te gradom Koprivnica u edukativnoj i preventivnoj akciji uz podjelu vrijednog promotivnog materijala sudionicima u prometu.

Događanje počinje u 10 sati, na koprivničkom Florijanskom trgu.

Okupljenima će se obratiti predstavnici PU koprivničko-križevačke, Grada Koprivnica, koprivničkog HAK-a te predstavnici kampanje Dan bez mobitela u prometu:

Damir Jančijev, voditelj poslova prometne policije u Službi za javni red i sigurnost PU koprivničko-križevačke

Ivanka Vusić, policijska službenica za poslove prometne policije u Službi za javni red i sigurnost PU koprivničko-križevačke

Aleksandra Krnjašić i Hana Hren, policijske službenice za preventivu u cestovnom prometu PP Koprivnica

Alen Ostojić, predsjednik Hrvatske udruge menadžera sigurnosti

Renata Ivanović, voditeljica projekta Dan bez mobitela u prometu

Aleksandra Švabek iz Auto kluba Koprivnica

Dan bez mobitela u prometu obilježavamo 2. travnja, na datum koji je uistinu u svijetu bio i posljednji datum bez mobitela u prometu. Prvi poziv mobilnim uređajem uspostavljen je, naime, 3. travnja 1973., kad je s ulica Manhattana u New Yorku to uspjelo američkom inženjeru kompanije Motorola Martinu Cooperu s njegova prvog prototipa uređaja mobilnog telefona. Cooper je nazvao kolegu konkurentske kompanije AT&T Joela Engela čime je taj poziv ušao u povijest mobilnih komunikacija.

Jedna od najizraženijih negativnih posljedica (uz brojne pozitivne) je korištenje mobilnog telefona, danas je to smartphone, u prometu, bez obzira jesu li sudionici u prometu vozači, pješaci, motociklisti, romobilisti ili biciklisti. Danas se smatra da je mobitel treći uzročnik nesreća u cestovnom prometu.

Prema istraživanju provedenom u okviru projekta Dan bez mobitela u prometu, ujedno i prvom takvom u Hrvatskoj tijekom vožnje u rukama mobilni telefon koristi 73 posto vozača, na biciklu 21,4 posto biciklista, a na pješačkim prijelazima prometnica 65,5 posto pješaka.

Vozači koji po mobitelu tijekom vožnje tipkaju poruke ili pretražuju po ekranu reagiraju tri puta sporije od vozača koji nemaju mobilni uređaj u rukama za volanom. Reakcija vozača s mobitelom u vožnji ne bilo koju od prepreka ili događa na cesti je usporenija za 2,5 sekunde.

Policija prosječno godišnje u Hrvatskoj tijekom redovnih kontrola prometa s mobitelom za volanom uhvati oko 50 tisuća vozača. Distrakcija mobitela u prometu jedna je od najvećih distrakcija, nije samo vizualna zbog skretanja pogleda s ceste, nego je istodobno kognitivna jer su misli fokusirano potpuno od prometa, zatim fizička je vozač nema obje ruke na volanu te je i zvučna, jer zagušuje druge u prometu važne signalne zvukove trube i znakove upozorenja, poput sirena.

Projektu je nositelj Hrvatska udruga menadžera sigurnosti, a sufinanciran je od strane Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa. Aktivnosti u kampanjama podupiru Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Grad Zagreb i Fakultet prometnih znanosti Zagreb.